LOGGA IN HÄR    
Användarnamn: 
Lösenord: 
graphic graphic graphic
graphic graphic graphic
 

Flöjtens förskola
Uppsala

Antal barn: 76
Antal personal: 18 pedagoger + 3 övrig personal
Kommunal/privat: Kommunal
Förskolan har funnits sedan: 1981
Adress: Flöjtvägen 4-6 , 756 54  Uppsala
Kontaktperson: Anneli Hesselback
Send Email
Telefon: 018-727 62 64
Till hemsidan

Visionen
Uppsala kommuns vision är ”Alla barn/elever ska lyckas! Flöjtens förskola arbetar utifrån följande värdegrundsord: GLÄDJE, TRYGGHET, POSITIVT BEMÖTANDE, NYFIKENHET, UTVECKLING/ENERGI.

 
graphic graphic graphic
MÅNADENS FÖRSKOLA

Flöjtens förskola

Flöjtens förskola ligger i natursköna Gottsunda, ett mångkulturellt område i Uppsala. I vårt närområde har vi tillgång till olika kulturella utbud såsom badhus, bibliotek, teater och barnkören Mini-Kids. Flöjtens förskola har en vacker utemiljö med naturtomt och olika lekplatser som gungor, klätterställningar mm. Vi har också en fin nybyggd uteplats med tak och bord där barnen kan äta lunch och mellanmål när tillfällen ges. Flöjten har närhet till många utflyktsmål ex: Gipen - ett stort grönområde, skogsmiljö och lekplatser som inbjuder till aktiviteter.

Flöjten består av stora fina nyrenoverade lokaler med många möjligheter till aktiviteter i gymnastiksal, ateljé, tema rum och andra utrymmen. Personalen har tillgång till bra arbetsrum och övriga personalutrymmen.

Utomhuspedagogik i samklang med årstiderna

På Flöjtens förskola lägger vi stor vikt vid arbetet med utomhuspedagogik. Vi bedriver utomhuspedagogik med fokus på Matematik, Naturvetenskap, Miljö och Hälsa. Detta får barnen genom praktisk inlärning med hela kroppen och alla sinnen.

Utomhuspedagogiken introduceras stegvis i takt med barnets egen utveckling och intresse. För de yngsta barnen är närmiljön (gården, lokalerna) det viktigaste området att upptäcka och utforska. För de äldre barnen bedrivs en utökad verksamhet med längre utflykter och medtagen lunch.

Skogen är en del av vår verksamhet där rörelse, samarbete och upptäckarglädje kommer in på ett naturligt sätt. Vi följer årstidsväxlingarna och tar vara på det material som finns i naturen just då. Vi anpassar även aktiviteterna efter årstiderna. Nu på vintern får t.ex. barnen prova på skridskoåkning, skidor och pulkaåkning.

Av erfarenhet har vi sett att utomhuspedagogiken ger barnen mer utrymme till att använda sig av sin fantasi, sin kropp, sina sinnen och matematik på ett naturligt sätt. För att utomhuspedagogiken ska vara lustfylld, intressant och rolig för barnen, behöver vi vara närvarande och medforskande pedagoger. För barnen kan kunskap som knyts till en egen upplevelse eller i grupp med kamrater bli mer meningsfull och lättare att komma ihåg. Det är viktigt att vi tar oss tid för reflektion tillsammans med barnen samt sätter ord på det vi gör.

Vi besöker även olika kulturella evenemang som kopplas till våra temaarbeten. Här har vi sett att barnen har utvecklat sin sociala kompetens. Barnen lär i olika situationer t.ex. i trafiken, på museet, på bussen, på biblioteket, i idrottshallen o.s.v. – viktig kunskap för framtiden!

Språkutvecklande arbete

Förskolorna i Gottsunda kommundel har som mål att arbeta språkutvecklande.

Pedagogerna på Flöjtens förskola har fått en gedigen utbildning i hur man ska arbeta språkutvecklande i barngruppen. Sedan 2005 arbetar vi efter Veli Tuomelas (forskare,  filosofie doktor och flitig föreläsare i tvåspråkighet) tankar om hur vi pedagoger ska kunna möta barn med svenska som andraspråk. Barnen behöver vuxna med ett språkutvecklande förhållningssätt i de pedagogiska miljöerna. Våra fem grundläggande principer för att arbeta språkutvecklande är:

  1.  Språkutrymme. Det finns utrymme för språk i alla rutinsituationer och aktiviteter – fyll utrymmet med så mycket språk som möjligt.
  2. Upplevelser. Språket utvecklas om ett barn får klä sina upplevelser i språk.
  3. Rikt språkbruk. Det är vanligt att förenkla mycket i ett samtal med barn. Säg ”lägg äppelskrutten i komposthinken” i stället för bara ”lägg den där”.
  4. Språknivå. Om den vuxne ligger litet över barnets språknivå stimuleras och utmanas språkutvecklingen. För enkelt eller alltför svårt språk är däremot hämmande.
  5. Begriplighet. Det är lätt att vara övertydlig med kroppsspråk, gester och bilder. Fundera över hur begripligt språket i sig är. 

Vi har ett fortlöpande samarbete med modersmålspedagogerna som för närvarande representerar åtta språkgrupper.

Nalle-projektet – fler likheter än olikheter?

Våren 2009 startade vi upp ”Nalle-projektet” på Flöjtens förskola. Med projektet ville vi visa vad som förenade barnen istället för att fokusera på olikheterna mellan barnen på Flöjtens förskola. 

Det gick till på följande sätt: Alla avdelningar gjorde i ordning en egen korg med en nalle. Nallen fick komma på besök i alla barns hem. Föräldrarna valde ut något de ville visa från hemmet tillsammans med nallen och barnet. Förskolan lånade ut en digitalkamera till föräldrarna för dokumentationen av nallebesöket. Ville föräldrarna berätta något i skrift så fanns modersmålspedagogerna som en stor resurs vid översättning om det behövdes. Modersmålspedagogerna hjälpte även till med viktig information till föräldrarna.

Pedagogerna satte ihop bilderna till en personlig bok för varje barn. Projektet avslutades med en utställning i gymnastiksalen där alla intresserade kunde komma under en vecka och titta på barnens böcker.

Sista utställningsdagen hade vi en kulturell Familjefest med pedagoger, föräldrar och barn. Vi sjöng ”Broder Jakob” på de flesta språk som fanns representerade på Flöjten. Vi övade sången med barnen på hemspråken och fick hjälp med uttalet av modersmålspedagogerna. Texterna skrev vi ner på ett blädderblock så även alla föräldrar kunde delta. Alla festdeltagare bidrog med en maträtt och kvällen avslutades med dans.

Vad var det då som såg lika ut hos alla familjer på Flöjtens förskola? Alla hade ett hem, man sov, hade lässtunder, åt mat, borstade tänderna, tittade på barnprogram och lekte ute.

Det fanns många fördelar med Nalle-projektet.

  • Alla föräldrar ställde upp och uppskattade nallebesöket.
  • Barnen var mycket stolta över att få visa sitt hem.
  • Vi hittade ett bra samarbete med modersmålspedagogerna.
  • Pedagogerna upplevde att en gemenskap i huset växte fram under arbetets gång.

Vårt nuvarande temaarbete: ”Skogen”.

Eftersom vi valt att arbeta med utomhuspedagogik på Flöjten så har vi valt att ha ett skogstema. Vi vill väcka barnens nyfikenhet för naturen. Erfarenhet av naturen ser olika ut mellan olika kulturer. I vissa länder finns till exempel ingen skog att vara i. Nu behöver vi få hjälp av våra föräldrar och modersmålspedagoger för att få nya infallsvinklar i ämnet. Vi ar tänkt att utveckla temat genom att ta hjälp av sagans värld. Ett mål vi har är att även få med våra ”nallar” i detta tema.

Årsplaner ger arbetsro

Just nu pågår ett arbete med att strukturera innehåll, arbetsgång och arbetssätt i verksamheten Efter en inspirerande föreläsning av Maria Lindewald om årsplaner i förskolan kände vi att detta var något för oss. Att arbeta efter en årsplan gör att arbetet fördelas jämt över hela året. Tydlighet och fokus på ett arbetsområde i taget skapar arbetsro och arbetsuppgifter kan lättare fördelas mellan olika arbetsgrupper. Flöjtens förskola har en ledningsgrupp som agerar som bollplank mellan chef och förskola, en utvecklingsgrupp som arbetar med pedagogiska frågor, en språkgrupp som arbetar med ett språkutvecklande arbetssätt samt olika nätverksgrupper i området.

 


 

BILDER
 

info@forskoleforum.se
| ©2007 Studentlitteratur AB